Свещите са изобретени от японеца Мунехиса Хома (Munehisa Homma) - търговец на ориз живял през 18-ти век. Някои хора се съмняват, че сам човек може да измисли нещо, което да превземе света, но защо пък не. Свещите са пренесени в Западния свят от Стив Нисън, който пише за тях в книгата си "Японски техники за търгуване със символи-свещи".
Свещите са най-разпространения начин за търгуване на стоковата и финансовата борса и се счита, че дават най-удобната информация.
Обърнете внимание: Графиката може да се представя по различни начини, което е ваше предпочитание. Но ако сте нови търговци и инвеститори, задължително трябва да използвате свещи. Няма себеуважаващ се търговец, който да не ги използва и употребата на друга форма за изобразяване на цената говори за лош вкус като цяло. Има една единствена ситуация, в която аз лично бих използвал линия за изобразяване на цената, но това е само за откриване на определени неща и след като се нарисуват нужните фигури, задължително превключвам на свещи.
Отгоре и отдолу свещите имат чертички, които се наричат фитили. Фитилът показва, че в рамките на периода, който свещта представлява, цената е достигнала по-високо или по-ниско ниво, но в крайна сметка периодът е завършил на различно равнище.
Оригиналните свещи се изобразяват в бяло и черно, но е много по-прегледно да се изобразяват в зелено и червено - това е универсално приет код, въпреки че цветовете си ги избирате вие (от настройките).
Нарастващата свещ е в зелено. Периодът й е стартирал в дъното на свещта. През периода цената може да е паднала по-ниско от старта на периода, което ще образува съответен фитил. Преди периодът да приключи, цената може да е била още по-висока, но при затварянето на периода е спаднала, което също ще образува фитил отгоре.
При намалящата свещ е същото. Но периодът е стартирал горе при върха на свещта. Цената може да се е покачила първоначално, но после е продължила да пада, което ще образува фитил отгоре. Образувайки тялото на свещта, цената е паднала още по-ниско, но преди края на периода малко се е възстановила и това ще образува фитил отгоре. Периодът е приключил в дъното на свещта.
Най-силният похват в техническия анализ се нарича "Поведение на цената" или "Движение на цената". Той се основава именно на това - на поведението на свещичките. Поредицата от свещи обрисуват различни фигури и конструкции в по-широката продължителност на графиката и това може да ни даде силно предвиждане за бъдещото поведение на цената. Индикаторите и допълнителните функции за изследване на ситуацията са само ДОПЪЛНЕНИЕ към Поведението на свещите и целта им е да разсеят или подкрепят различни подозрения, които може да имаме.
За Технически анализ ще говорим в по-късна публикация обаче, защото първо, с оглед на времето, трябва да се запознаем с NFT технологията. Техническият анализ няма да избяга.
Какво представлява ценовата графика в действителност
Става дума за психология.
Не се заблуждавайте, че цената се променя от някакви неща, които са обективни и извън човешката природа. Шаблоните и поведението, което графиката показва, се води от психологията на тълпата и естествените страхове и алчност, които са присъщи на всеки човек.
Алчността покачва цената. Хората купуват, защото очакват, че стоката ще поскъпне. Когато хората правят това, жаргонът на Уол Стрийт е наложил термина "бикове".
Страхът смъква цената. Хората продават, защото очакват, че стоката ще поевтинее и желаят да запазят стойността на инвестицията си, като продадат стоката. Когато хората правят така, жаргонът на Уол Стрийт ги нарича "мечки".
Ако умеете да усещате кога хората на пазара са алчни, по-често ще познавате, че цената ще скочи. Ако умеете да усещате кога хората ги е страх за парите им, по-често ще познавате, кога цената ще се срине.
Всичките индикатори на ваше разположение се опитват да обрисуват вътрешното емоционално състояние на всички участници на пазара, изразено чрез действията им. Възходите и паденията на ценовата графика отразява въодушевлението и разочарованието на пазарните уастници, а не обективни събития.
В крайна сметка, графиката, която виждате, се управлява от очакванията на хората и пътят, който невидимо седи пред нея, се създава от вярванията и страстите на пазарните участници.
МАНИПУЛАЦИИ
Пазарът се манипулира.
Разберете - малките инвеститори, които използват заплатите си, за да инвестират (такива търговци се наричат "търговци на дребно") са отговорни едва за 4% от промяната на цената. Когато видите, че дадена свещ пада или се качва, едва 4% от тялото й се създава от средствата на търговците на дребно - като мен и вас.
94% от тялото на всяка свещ се създава от акредитираните инвеститори. "Акредитиран" означава такъв, който се ползва с голямо финансово доверие. Това са така наречените "рискови капиталисти", инвестиционните фондове, корпорациите, правителствата и крупните милионери. Тези тела се наричат с обобщеното "институции".
Това означава, че графиката върви нагоре или надолу, когато институционалният интерес към дадена ценност, било то стока или крипто или акции, се покачва или спада. Търговците на дребно се надяват проектите, в които инвестират, да привлекат вниманието на институциите.
Най-богатите милиардери на пазара са силните на деня. Техните еднолични действия имат осезаем и ДОСТА видим ефект върху графиката. Жаргонът на Уол Стрийт нарича тези тела Китове.
Китовете са огромни, мощни и властни. Те плуват през океана и движейки се поглъщат с отворената си уста всички дребни същества и целия планктон. Те са комбайните на върха на веригата.
Когато НИЕ, дребните търговци, губим пари на инвестиционния пазар, ние ВИНАГИ ги губим към китовете, за които сме планктон.
Ето защо:
Пазарът се управлява от закона за търсенето, предлагането... и НАЛИЧНОСТТА.
Това е така наречената "Дълбинна графика". Нарича се така, защото прилича на контура на морско дъно с двата му бряга отляво и отдясно.
Вдясно виждате Книгата с поръчките. Тя представлява отворените заявки на различни търговци, които са два вида:
"Купувам Х количество Биткойн, когато цената на Биткойн достигне Y."
"Продавам Х количество Биткойн, когато цената на Биткойн достигне Y."
Психологията на хората е такава, че човек обича простите и кръглите числа. Обикновено около кръглите числа и онези числа, които лесно се запомнят, се струпват много повече такива поръчки, отколкото по останалия ценови диапазон.
Ако около една и съща цена (кръгло число, удобно за запомняне и сравнително разумно) има три поръчки:
"Купувам 10 Биткойн, когато цената достигне $50 000",
"Купувам 25 Биткойн, когато цената достигне $50 000",
"Купувам 7 Биткойн, когато цената достигне $50 000,
то тогава в Книгата с поръчките се създава следната позиция - "Купувам 10+25+7 (42) Биткойн, когато цената на Биткойн достигне $50 000". Защото няма значение кой купува. Има значение колко Биткойн е наличен за купуване на тази цена като обща циркулация на пазара. Като искате крастевици на 70ст килограма, обикаляте всички сергии, които продават на тази цена и не ви интересува кой кой е - на вас ви трябват 10кг за 70ст, ако ще да е и от 100 сергии.
На Дълбинната графика това изглежда като така наречената "стена". Това е висока област, червена или зелена. Ако е червена, това означава, че голямо количество Биткойн се продава на съответната цена (ценовия диапазон е отдолу). Ако е зелена, това означава, че много хора и следователно много количество Биткойн ще бъде купен, когато достигне съответната цена. Когато цената се покачи или понижи екстремно, там най-много хора са заинтересувани да купят или да продадат, и това създава "бреговете" вляво и вдясно. В средата има най-малко заинтересувани хора. Всеки, койот иска да купи, ще го направи, ако поевтинее малко, а всеки, който иска да продаде, ще го продаде, но на малко по-висока цена.
Как китовете влияят и манипулират пазара и защо
За да може някой да си купи Биткойн, някой друг трябва да му го продаде.
Ако аз искам да си купя 0.003 BTC, защото имам само 200лв, винаги ще се намери от кой да купя. Защото 0.003 BTC е малко количество, аз съм търговец на дребно.
Но ако аз съм кит, аз имам страшно много пари.
Когато съм кит с много пари, искам да си купя 1500 BTC. Това са само $60 000 000, а аз съм милиардер. Това не са мои лични пари, защото вероятно съм изпълнителен директор на инвестиционен фонд, който инвестира парите на своите клиенти и зад мен седи екип от технически и фундаментални анализатори.
Аз и екипът ми сме преценили, че ние ще сме на печалба, ако BTC струва $40 000 и желаем да купим 1500 BTC на тази цена, защото така сметките ни задоволяват.
Проблемът е... ще има ли на пазара достатъчно BTC в циркулация, за да го купим?
Да си представим, че цената на Биткойн стане $40 000 и аз, понеже съм кит, отивам на пазара. Но там заварвам само 950 BTC. С радост ми продават Биткойн... но проблемът е, че просто никой няма повече. Аз съм изкупил всичкия BTC от всичките сергии на пазара.
За мен това е проблем, защото моите сметки са сложни, големи и са дългосрочни. На мен ми трябват 1500 BTC. Защо точно толкова? Кой знае... Представете си, че всички онези хора, които са инвестирали в моя инвестиционен фонд, разчитат на мен да инвестирам успешно парите им в Биткойн. Те ми плащат за да върша това. Само че аз съм инвестирал само част от техните пари, защото на пазара просто няма повече BTC. Едната част от моите клиенти са доволни, но за другата част не е имало BTC и въпреки че ми плащат, за да инвестирам парите им умно, ще трябва да ги разочаровам. Инвеститорите ще изтеглят парите си от моя инвестиционен фонд и ще отидат при моята конкуренция.
Затова на мен ми трябва 1500 BTC. И не съм доволен, че на пазара няма толкова. Това се нарича "обем" на пазара.
Какво да направя? Аз искам да предизвикам повече обем на пазара.
Трябва да принудя повече хора да решат да продават. На тази цена, или на по-ниска.
Китовете, които решат да извършат пазарна манипулация, се наричат "задвижващи пазара" (market movers). Жаргонът на Уол Стрийт нарича такива китове "акули".
Акулата се стреми да подплаши пасажа от малки риби в определена посока, като насочи право към устата на кита.
Има различни начини за това. Ето два от най-известните:
Цената се покачва и вие се радвате. Акулата обаче отваря голяма позиция - тя има доста BTC и заявява, че ще продаде огромно количество BTC, когато цената му достигне $40 000.
Вие наблюдавате Дълбочинната графика и забелязвате голяма и стръмна стена в близкото бъдеще. Казвате си, че "Няма как цената да продължи да расте отвъд тази зона - твърде много BTC ще влезе в циркулация и това ще убие възходящата инерция. По-добре да не се надявам повече на печалби и да продам Биткойна си, докато все още е по-височко, защото това се очертава да е върха на хълма".
В следващия момент обаче акулата се отказва и затваря позицията си. Отравянето и затварянето на бъдещи нареждания не струва нищо. Стръмната стена изведнъж изчезва от Дълбочинната графика... но вие вече сте продали вашия BTC. Той може да е бил само 0.003, може да е отишъл у всеки джоб... но най-вероятно е отишъл в джоба на кита.
Или пък следното...
Цената е на кантар от известно време. Графиката е сравнително хоризонтална. Пазарът очевидно се намира в момент на нерешителност.
Китът може да наклони везните, защото той има средствата.
Китът влиза в ролята на акула и решава да продаде внушително количество BTC изведнъж. Този рязък прилив на обем смъква цената изненадващо и изведнъж.
Често търговците на дребно ги обвзема паника и страх. Заради стреса от случващото се неопитните търговци често разсъждават, че без значение оттук насетне - независимо дали нагоре или надолу - най-умното нещо е да се излезе от инвестицията, за да може парите да се обърнат отново на хартия или в нещо, което е също толкова стабилно, колкото хартията. Човекът, който е под стрес, се отказва от шанса си в името на сигурността, защото звучи мъдро (и вероятно наистина е мъдро).
Търговците на дребно, подплашени като пасаж малки риби, започват да се надпреварват кой пръв да продаде своя BTC. При всяка нова продажба цената пада, така че колкото по-рано продадеш собствения си BTC, на толкова по-висока цена ще го продадеш, защото тя пада стремглаво всяка минута време.
Това е като да подпалиш купчина въглища. Паниката се разпространява много бързо и скоро мащабът нараства - не само неопитните търговци, но вече и опитните инвеститори започват да намаляват позициите си, инвестирани в BTC, просто за да се намалят негативните последствия. Цената вече пада главоломно.
В момента, в който вълната от страх започне да отшумява и щетите са вече причинени, китът, който отначало е бил принуден да продаде 1000 BTC на неизгодна цена, купува 10 000 BTC на двойно по-ниска цена от вчера.
Една голяма скоба: Китовете по принцип не губят.
Това, което в повечето случаи се случва, е че преди да срине пазара, китът залага срещу себе си, в нещо наречено фючърси. Фючърс (идва от "бъдеще") е просто спортен залог, като залог на футбол. Залагаш, че цената на Биткойн ще нарасне или падне в еди каква си степен преди еди кой си дата. Не си купуваш никакъв Биткойн, просто правиш паричен залог върху бъдещата му цена, срещу други, които са съгласни да се обзаложат срещу теб.
Китът първо залага, че цената на Биткойн ще падне. После продава внушителна сума Биткойн на неизгодна цена, за да подплаши пасажите от малки риби. Така печели собствения си залог от фючърса за Биткойн и сметките му излизат на 0 - не е загубил нищо и маневрата му е излязла безплатна.
Това е строго забранено от финансовите регулатори по света. Но в средите на крупните милиардери няма такова нещо като забранено. Просто ти трябва обръч от фирми, които трудно могат да се свържат с твоето име по някакъв начин. Щом е възможно в България, значи е детска игра на Запад.
Това се нарича "раздрусване на слабите ръце", докато не пуснат Биткойна си - като да друсаш дърво, за да събереш плодовете от земята.
Ами после?
После, китовете трябва да се нахранят с останките и мършата от бойното поле.
Но ако китът изкупи всичко наведнъж, цената ще скочи рязко.
Той иска да купи 10 000 BTC на $20 000. Само с покупката на първите 1000 BTC циркулацията на пазара намалява и цената вече е $22 000. Ако се изкуши тук и сега да купи още 5000 BTC сметката ще излезе, че ги е купил за $25-30 000, защото, когато цялата евтина стока свърши, започваш да купуваш от по-скъпата.
Затова китовете не правят така.
Те максимално се възползват от причинените щети и от уплаха, който остава след страха.
Търговците на дребно вече са изтощени. Заплатите им са изчерпани. Те вече нямат средства за инвестиране и ще отнеме време, докато изближат раните си.
Китът започва един по-дълъг процес, наречен "акумулиране", през който постоянно изкупува малки количества Биткойн на равни интервали, опитвайки се да не влияе позитивно на цената, преди да е свършил с акумулацията на нужния му ресурс.
Когато китът се нахрани и процесът на акумулация приключи, графиката на цената започва бавно и славно отново да се катери нагоре, докато търговците на дребно молека-лека възстановяват дребните си позиции и общото настроение на пазара се разведри отново.
Защо тогава все още има "неизядени"?
Много просто!
Ако вие гледате Trading View, значи виждате ценовата графика, която целия свят и милиони други инвеститори също виждат.
Ако вие виждате какво показват индикаторите, значи и останалите милиони инвеститори виждат същите индикатори.
Ако вие виждате позната фигура на графиката, и ако вие виждате благоприятните индикатори, очаквате, че цената ще се покачи.
Но вие не сте най-умните на света. Вие искате да се възползвате от това, което виждате - милиони други инвеститори искат същото.
Китовете обикновено действат ОБРАТНО на това, което се вижда.
Да кажем, че китът иска да продаде $10 000 BTC на $50 000. Ако го направи наведнъж обаче, той нямя да продаде целия BTC на тази цена, а само малка част. Повечето BTC ще бъде продаден на много по-ниска цена, защото няма достатъчно купувачи, които да вземат Биткойна от ръцете на кита и когато скъпите купувачи се изчерпат, борсата ще прехвърли поръчката към все по-евтини групи купувачи, докато не разпродаде цялото заявено количество.
Затова китът изчаква.
Когато вие видите позната благоприятна фигура и индикатори, които говорят за скорошно покачване на цената, вие искате да купите Биткойн СЕГА! Искате "да се качите на влака".
Милиони други инвеститори искат същото като вас.
Но китът много добре вижда онова, което всички останали виждат. И за разлика от неопитните инвеститори, китът много добре знае какво мнозинството МИСЛИ.
Китът знае, че сега много хора ще започнат да купуват, защото очакват повишение на цената. Това е идеалният момент за кита изпразни джобовете си.
Много хора купуват и еуфорията е обвзела всички. Но китът продава.
Всеки се радва, че си е купил BTC. Но китът продава още.
Някои започват да се пита защо движението на цената се бави. Всички са инвестирали и са готови влакът нагоре да потегли. Но китът продължава да продава.
В един момент цената прави леко движение надолу.
ВЪПРЕКИ благоприятната фигура... ВЪПРЕКИ хубавите индикатори... ВЪПРЕКИ всеобщата еуфория... цената не следва пътя, който всички индикатори посочват, че ще последва.
Вместо това цената започва бавно да пада и това предизвиква страх. Голяма част от слабите ръце и неопитните инвеститори решават много бързо да продадат току що купения си BTC и да приемат дребните загуби, вместо да изгорят с цялата си инвестиция.
Страхът нараства и прераства в паника, докато понижението в цената се засилва като лавина.
Китът току що е успял да продаде целия си Биткойн на най-високата цена наоколо. И когато страхът и паниката напуснат пазара, той ще започне да акумулира още повече BTC на много по-ниска цена.
А всичко тръгна от добра фигура и прекрасни индикатори, от един красив пейзаж, който обещаваше благоденствие и успех.
Как е възможно това?
Възможно е, защото става дума за психология, а не за обективни обстоятелства, които задвижват пазара.
Каква е надеждата?
Китовете не успяват винаги.
За да успеят, е нужно едно изрично условие - те трябва да са невидими!
Точно както китовете виждат, каквото виждат всички и знаят какво очаква тълпата, по същия начин опитните инвеститори виждат какво правят китовете и също знаят как очакват големите бозайници.
Голям брой хора се занимават целодневно да следят движенията на китовете.
При нормалната стокова борса това е много трудно, защото нищо не е явно - заради това Уол Стрийт е това, което е. Но в крипто-вселената ВСИЧКО е явно. Китовете много трудно могат да се скрият тук... И все пак понякога успяват.
Китовете, това не са хора. Китовете са портфейлни адреси. Никой не знае кой е собственика на онзи адрес, къйто държи 100 000 BTC, или 250 000 BTC... но нима има значение, докато портфейлът е проследим и видим?
В момента, когато един такъв портфейл започне да прехвърля BTC към някой борса, какво мислите, че означва това? Означава, че ще продава! Той не го прави за забавление, защото таксите за движение на такива средства са също гигантски. Всеки умен инвеститор ще започне да става подозрителен, когато забележи вълна от BTC, прииждаща към някоя крипто-борса и ще вземе мерки за себе си.
В сила е и обратното. Ако огромно количество BTC се източва от борсата и се насочва към частен крипто-портфейл, това означава само едно - собственикът на този портфейл е далеч от мисълта да продава. Пазарът губи обем, което предвещава поскъпване на цената... и китът го знае. Ако пък огромно количество от стабилна монета, например USDT или пък DAI бъде депозирана на борса от един единствен портфейл... значи някой се готви да купува! Какво точно ще купува, никой не знае, но тези средства са там, за да бъдат инвестирани, което е добър знак.
Сайтът
Whale Alert - Аларма за китове - е посветен на това, да праща всякакви съобщения на потребителите си, от SMS до имейл, от Вайбър до Телеграм и Туитър, всеки път, когато се забележи движение на кит. Хиляди хора по цял ден изготвят списъци с всички портфейли, които са притежавани от китове, следейки потоците към тях. Рисуват се усукани пътища, по които китовете се опитват да разделят и да раздробят потока на средствата си, за да останат намеренията им незабелязани по-дълго време.
На онези от вас, които толкова много се опасяват от манипулации, препоръчвам да свалите приложението на Whale Alert (но по-добре изключете звука, защото безплатния абонамент получава по около 300 сигнала за крупни движения на ден, а платения абонамент дори още повече).
Нека сега видим основните начини човек да се сдобие с криптовалута! Без значение дали е бик или мечка, кит или акула, пътищата до криптото са еднакви за всички!
ВНИМАНИЕ
Нищо от тази публикация не представлява финансов или инвестиционен съвет. Цялата изнесена и компилирана информация е с образователна цел. Не забравяйте - всеки избор, направен от вас, е ваш личен риск и на база вашата лична преценка!