II. ЧРЕЗ ВЛИЯНИЕТО НА ЕЛЕКТРИЧЕН ПОТОК
116. Вече беше обяснено, когато стана дума за насочващата тенденция на магнита под въздействието на поток електричество, че магнетизирано тяло, свободно провесено във зоната на въздействие на такъв поток, има наклонността да застава под прав ъгъл към него. Също така е ясно, че ако кое да е магнетизируемо тяло се постави в тази позиция по отношение на електричен поток, то се сдобива с магнетизъм заради влиянието му. Този феномен е наречен електро-магнитна индукция. Контекстът на този раздел, заедно с досега изложения, оформят полето на електро-магнетизма.
117. Къса медна жица, свързваща полюсите на батерия, ще привлича железни стружки, както е показано на Фиг. 47. Ще се наблюдава, че линиите, образувани от стружките, нямат този наежен, разклоняващ се изглед, който имат при действието на стоманен магнит, ами се залепят равномерно по цялата обиколка на жицата; оформяйки кръговидни пръстени, частиците на които взаимно се свързват в наниз като малки магнитчета, с полюси, ориентирани напречно на жицата. Привличането също така е равносилно по всяка част от дължината на жицата: следователно тези напречни пръстени, имащи контакт помежду си, на глед представляват един сбит слой. Каквато и форма да има металът, провеждащ електричеството, стружките винаги ще се подредят в линии, обгръщайки го с пръстени под прав ъгъл на потока на електричеството. Разбира се, железните стружки ще паднат, когато потокът спре да протича; но асо се ползват стоманени стружки, тогава те ще останат закрепени, в следствие захващането на намагнитените частици една за друга.
ЕКСП. 21. Шивашка игла може да бъде намагнитена като се постави напречно на жицата под прав ъгъл. Ако се постави успоредно на жицата, тя се сдобива с много слаб поляритет по дължина на двете си страни, вместо в двата си края, и вероятно няма да го запази след отстраняван: много е трудно да се поддържа това напречно разпределение на магнетизма у магнитите, чиято дължина значително надвишава диаметърът им.
ЕКСП. 22. Поставете къса желязна пръчка или парче желязо под прав ъгъл спрямо жицата, провеждаща потока. Когато се доближи деликатна магнитна игла до екстремумите, ще се види, че те притежават осезаем поляритет; който, обаче, те ще загубят, когато се премахне влиянието на потока.
118. Въпреки че връзката между потока и посоката на полярността, която индуцира, е фиксирана и предопределена, все пак е много трудно да се изрази. Индуциращото действието на потока следва същия закон, който вече видяхме, че определя задвижващото влияние на потока, когато в близост се постави магнитен полюс. Виж параграф 79.
119. Следният начин за запомняне това правило наизуст може би е най-добрия от всичките. Първо, по-естествено е да насочим вниманието си върху потока на положителното, вместо върху потока на отрицателното електричество. Второ, във вертикална жица, спускащия се поток ще ни хрумне по-лесно, отколкото изкачващия се; или, ако си представим как ние самите се носим по потока, по-естествено ще е си се представим носени с краката напред; но ако, напротив, предположим че се намираме в покой, ние би трябвало да си представим как потокът преминава от главата към краката ни. Лицето ни, разбира се, ще бъде обърнато към тялото, което трябва да се магнетизира; би трябвало да се концентрираме върху северния полюс преди южния; и върху дясната си ръка преди лявата. Като комбинираме тези условия, тогава, винаги можем да си спомним, че ако си представим себе си, лежащи в посоката на потока, то движението на положителното електричество, протичащо от главата към краката ни, като пръчката за намагнитване е пред очите ни, северният полюс на тази пръчка винаги ще бъде от страната на дясната ни ръка. Ако някое от тези условия се обърне, резултатът също се обръща.
120. Спирала на поставка. Магнетизиращата сила ще бъде много увеличена, ако жицата се завие подобно на тирбушон, така че да оформи кух цилиндър, в който да може да се вкара тялото за магнетизиране. Такова намотаване е наречено Спирала; и е изобразено на d, Фиг. 48, поставена на стойка.
121. При употребата на намотката, следното правило ще определи на кой екстремум се намира северният полюс. Ако намотката се постави пред наблюдателя, с един от краищата си към него, и ако потокът електричество, в своето протичане от положителния до отрицателния полюс на батерията, обикаля по намотката в посока като тази на стрелките на часовник или резбата на обикновен винт; тогава южният полюс ще бъде към наблюдателя, а северният – от далечната страна. Ако потокът обикаля в обратната посока, полюсите ще са обърнати. Или формулата може да се констатира така: южният полюс винаги се открива в онзи край на спиралата, където положителния поток протича по посока стрелките на часовник.
122. Така, на Фиг. 48, потокът протича от чашката С, нагоре по жицата а, към намотката; и после отново надолу по жицата, до чашката Z, създавайки северна полярност при N, и южна полярност при S. Това правило строго се извежда от правилото, дадено в параграф 119 за намиране посоката на поляритета, индуциран от протичащ поток в изправена жица.
ЕКСП. 23. Поставете пръчка меко желязо в намотката, и я свържете с батерията през двете чашки, монтирани на стойката. Тогава ще стане ясно, че двата края на пръчката са станали силно магнитни, както ще се види, ако към тях се поднесе ключ или друго парче желязо. Когато една от жиците, комуникиращи с батерията, се раздели, магнитната сила на желязната пръчка незабавно ще се унищожи, и ключът ще падне. Ако железни стружки или малки пирони се поднесат към единия от краищата на желязото, те ще залепват и после ще падат, в съответствие с възстановяването или прекъсването на връзката с батерията.
ЕКСП. 24. Ако две пръчки от меко желязо се вкарат в спиралата, в противоположните й краища, по такъв начин, че краищата им да са в контакт в средата на спиралата, те ще бъдат захванати заедно от голяма сила.
ЕКСП. 25. Когато намотката е свързана с батерията и в нея е поставена желязна пръчка, доближете магнитна игла близо до краищата на пръчката, последователно. Ще стане ясно, че единият от краищата има северна полярност, а другият – южна полярност, и те ще привличат и отблъскват полюсите на иглата съответно.
ЕКСП. 26.Сложете стоманена пръчка, вместо желязна, в спиралата. Тя ще развие полярност някак по-неохотно, но полярността ще продължи след като връзката с батерията се прекъсне, и след като се махне от спиралата; и така ще бъде направен един постоянен магнит. Всякакви малки пръчки или парчета стомана, игли и тн, отговарят на този експеримент.
ЕКСП. 27. Пръчки желязо или стомана, поднесени в близост до външната страна на спиралата, няма да развият никакъв значителен магнетизъм. Желязна тръба няма да стане осезателно магнитна, ако се пусне да протича поток по спирала, сложена вътре в нея, въпреки че, когато желязна тръба е обгърната от по-голяма спирала, тръбата ще стане силно магнитна.
ЕКСП. 28.Ако игла или малко парче стомана, предварително намагнитено, се постави вътре в спиралата, в такава посока че северният му полюс да е при южния полюс на спиралата, както е описано от горното правило, полярността на иглата или парчето стомана ще бъде унищожена, и може би ще му бъде придадена нова и обратно полярност.
ЕКСП. 29. Ако малка магнитна игла се провеси на връв в близост до спиралата, взаимодействието помежду им ще накара иглата да навлезе в спиралата, като северният й полюс ще навлезе в южния край, или южният й полюс – в северния край. Когато иглата достигне средата, северният й полюс ще се намира в този край на намотката, който проявява северна полярност. Ако магнитът се постави в намотката в обратната посока, като северният му полюс навлиза в северния край, той ще бъде отблъснат, след което ще се завърти извън спиралата, ще се върне и ще навлезе с другия си полюс. Този ефект ще се случи, освен ако електро-магнитната сила на намотката е достатъчна, за да обърне полюсите. Когато иглата е навлязла с полюсите си така, че да отговарят на онези на спиралата, действието на спиралата ще се опитва да запази иглата в центъра на дължината си, въпреки че няма да е по централната й ос.
ЕКСП. 30. Поставете спиралата вертикално, както и малка пръчка от желязо или стомана в нея. Ако сега бъде свързана с батерията, ще може да се повдигне от масата без пръчката да изпадне от нея: наклонността на спиралата да държи пръчката в себе си надделява над гравитацията й.
ЕКСП. 31. Силата на спиралата да индуцира магнетизъм може да се покаже, като се държи вертикално, както в последния експеримент, докато потокът протича през нея. Малка стоманена пръчка, която просто е оставена да падне през спиралата, ще се сдобие със значителен магнетизъм.
123. Плоска спирала. Фиг. 49 представлява медна лента, навита в спирала. Този инструмент е описан тук, защото притежава значителна магнитна сила, въпреки че основната му употреба няма да се спомене, докато не започнем да говорим за индукционното действие на електрическите потоци, в глава III., раздел 1. Медната лента може да бъде 2.5 см широка и 30 м дълга, може да се състои от отрязани от меден лист лентички, запоени заедно. След това се намотава заедно с тънки памучни ленти, навива се върху себе си, като основната пружина на часовник. Две чаши се запояват за краищата на лентата; вътрешният край, за удобство, е изнесен от центъра, като минава под спиралата до външната й страна, като се внимава да се подсигури изолираността му от останалите намотки. Цялото може здраво да се циментира, по желание, с разтвор на шеллак в алкохол. Когато спиралата е свързана с батерията, двете й лица ще проявяват силна полярност: накланяща се игла, поставена на кое да е място по повърхността й или в близост до нея, винаги ще накланя един от полюсите към центъра й, както се вижда на Фиг. 49, където накланяща се игла N S е поставена върху спиралата. Когато потокът от батерията се обърне, другият полюс на иглата ще се обърне към центъра й. Ако спиралата се постави във вертикална позиция, може да се използва хоризонтална магнитна игла със същия резултат. Когато се поднесе към едната страна на намотката, ще се види, че постоянно насочва северния си полюс към центъра; когато е от другата страна – южния си полюс. Когато накланящата се или хоризонталната игла се приложат към външната страна, като осите им на движение са в същата равнина, в която е спиралата, никой от полюсите няма да се насочи към центъра й, но магнитът ще се ориентира под прав ъгъл към равнината на спиралата.
ЕКСП. 32. Магнетизиращата сила на спиралата може да се покаже като се свърже с батерията, и като се постави желязна или стоманена пръчка в централния отвор или върху него в посоката на радиуса, тогава желязото временно ще стане магнитно, а стоманата – з постоянно. Ако пръчката, когато е полегнала върху намотката, пресича централния отвор, и двата края ще станат еднакъв полюс, а частта над центъра ще стане пол с противоположна деноминация.
124. Ако спиралата е със значителен диаметър, тя ще упражнява слаба магнетизираща сила от външната си страна, и къса пръчка от меко желязо, поставена близо до нея, ще развие способността да задържа малко железни стружки; полярността на пръчката ще бъде в обратната посока на онази, която ще развие, ако се постави вътре. Влиянието на Земята при индуцирането на магнетизъм в желязото не бива да се пренебрегва; то може да се забележи, когато преминаването на потока през намотката кара повече или по-малко стружки да се задържат на желязото, а може и да се избегне, като спиралата се постави във вертикална позиция с ос на изток-запад, като пръчката също е на изток-запад.
125. Когато спиралата е под формата на пръстен, с голям централен отвор, ще стане ясно, че магнетизмът, придаден на пръчка, поставена в центъра, ще е някак си по-малък, отколкото ако е поставена близо до страната, въпреки че ще бъде много по-голям от онзи, придаван от външната страна.
126. Магнитен кръг. Това е спирална намотка от жица, показана на R на Фиг. 50, около 5 см в диаметър, като краищата а и b на жицата са оставени свободни, за да могат да се поставят в чашките на батерията. Ако две полу-кръгови арматури от 2 см дебело желязо, снабдено с дръжки, частично се прокарат през пръстена, както се вижда на картинката, те ще залепнат едно за друго толкова силно, че ще издържат тежина от 25 кг или повече, когато потокът дори от малка батерия се проведе през намотката. Привличащата сила, проявена от арматурите, когато са в близост една до друга, но не и в действителен контакт, и сравнително много слаба.
127. Ако се ползват пръстен и арматури с по-голям размер, както е на Фиг. 51, където А А са арматурите, а С е намотката, ще е нужна голяма сила, за да се разделят. Дръжките са захванати за арматурите с топчести стави, за да няма възможност да се усукват или извиват с неправилно дърпане. Индукцията на магнетизма в тези арматури чрез поток от термо-електрична батерия вече бе споменато в параграф 56.
128. Ако намотката, докато провежда потока, се хвърли в купчина железни пирони, голямо количество от тях ще залепнат за нея. Желязна пръчка, прекарана през него, ще развие силен магнетизъм. Ако протичането на потока през намотката се спре, докато арматурите са залепени една за друга, както е показано на Фиг. 50 и 51, те ще продължат да бъдат здраво хванати; но ако веднъж се разделят, повече няма да се слепят.
129. Двойната спирала на Пейдж (Page). Този инструмент се състои от две спирали, поставени една до друга, в които могат да се вкарат рамената на две U-арматури, които могат да се снабдят с дръжки, така че да може раменете им да влязат в контакт в центъра. Много голяма сила ще е нужна, за да се разделят, когато електрическата верига се завърши през спиралите. Привличащата сила, която проявяват арматурите, когато раменете им се срещнат в центъра на спиралите, е много по-голяма, отколкото когато някое от рамената стърчи отвъд намотките. Също така силата е по-голяма при късите арматури, отколкото при дългите.
130. Пръстенът на Де Ла Рив (De La Rive). Намотка от жица, докато прокарва електрическия поток, е не само в състояние да комуникира магнетизъм на желязо или стомана, поставени в нея, но и тя самата притежава магнитна полярност. Този факт може да бъде показан чрез апарат, изобразен на следната картинка. Единия край на жицата, оформяща намотката С, е запоена за много малка медна плоча с, а другият е запоен за подобна цинкова плоча. Тези плочи са захванати за малко парче дърво, за да бъдат разделени, и са поставени в малка стъклена чаша D. За да се задейства инструмента, достатъчно количество вода, окислена с няколко капки сярна или азотна киселина, се излива в стъклената чаша, за да залее плочите, и целият апарат плава във воден басейн. Ще се види, че намотката има наклонността да ориентира оста си спрямо север-юг; полярността й е в същата посока, която ще се очаква у една желязна пръчка, ако беше поставена в нея. Стрелата посочва пътя на галваничния поток в намотката, от медта до цинка.
ЕКСП. 33. Вземете пръчков магнит М, и го дръжте хоризонтално, поднесете северния му полюс към южния полюс на пръстена. Пръстенът ще се придвижи към магнита, и ще се наниже на него, докато не достигне средата му, където ще остане в състояние на покой; той ще се връща в тази позиция, ако бъде бутнат към някой от полюсите и после оставен на свободно движение. Сега, държейки желязото в тази позиция, оттеглете магнита, и отново го прекарайте наполовина през намотката, но с обърнати полюси. Пръстенът, когато е оставен на свобода, освен ако не бъде поставен точно на центъра, ще се премести към полюса, който е най-близо; и ще продължи да се изнизва, докато не слезе от магнита, после ще се завърти и ще поднесе другото си лице. То след това ще бъде привлечено и ще се наниже върху полюса отново, докато не се спре в уравновесено положение в средата на магнита.
131. Електро-магнити. Пръчки желязо, намотани с изолирана жица, така че да се обгърнат с непрекъсната спирала, са наречени Електро-магнити. По време на протичането на електрически поток по жицата, те проявяват забележителна магнитна сила, действително много по-голяма от тази на стоманените магнити със същия размер. Те обикновено се правят във форма на U, както е показано на Фиг. 53, като пръчката е от 15 до 45 см дълга, преди да бъде огъната. Тези инструменти, когато се свържат с цилиндрична батерия от среден размер, ще поддържат от няколко килограма до 25 или 50 кг. Поток от термо-електричната батерия (Фиг. 15), когато се подаде по жиците на електро-магнит, индуцира значителен заряд магнетизъм.
132. Проф. Хенри (Henry), от Академията в Албани (Albany, град югозападна Джорджия, бел.прев), изглежда е първият, който конструира електромагнити с голяма повдигаща сила. В един случай, той използвал арматура от меко желязо, 5 см. кв. и 50 см дълга, огъната като подкова; тежината й била 10 кг. Била намотана със 165 м медна жица за звънци, не една цяла дължина, а на 9 отделни намотки от по 18 м всяка, и всяка заемаща по около 5 см от арматурата и намотана по няколко пъти напред и назад около себе си. По този начин различните намотки можели да се комбинират по няколко начина; така, ако вторият край на първата жица се запои за първия край на втората, и тн за цялата серия, цялото ще образува една намотка от 165 метра. А могат и да се обединят така, че да образуват двойна намотка от 80 м, или една тройна от около 55 м, и тн. Използвала се малка батерия, състояща се от два концентрични медни цилиндъра, с цинков цилиндър между тях. Батерията се нуждаела само от 230 мл разтворена киселина за заряда си, а повърхността на цинка, изложена на киселината, била едва 3 кв. см. Когато коя да е дължина от жицата била запоена за тази батерия, магнетизмът бил тъкмо достатъчен, за да се поддържа арматурата, която тежала 3 кг. Когато първите краища на всичките девет дължини били запоени за цинковия цилиндър, а вторите краища за медния цилиндър, така че потокът да протича в девет канала по 18 м всеки, магнитът поддържал изключителната тежест 294 кг. С по-голяма батерия поддържал дори 340 кг. Всеки полюс, поотделно, можел да повдигне само около 2.5 до 3 кг. При обединяване краищата на жиците, така че да се образува цяла дължина 165 м, повишението в килограмите било само 65 кг. След това конструирал друг електро-магнит с подобен строеж, който бил намотан с 26 дължини медна жица, покрита с памучна плетка, като средната дължина на жицата била 221 м. С батерия 4.44 кв. м този магнит поддържал 935 кг, или почти тон. Оттогава са правени и други магнити с повдигаща сила 1359 кг.
133. Фиг. 54 представлява електро-магнит, монтиран на стойка с целта да поддържа големи тежести. Полу-окръжна арматура А е адаптирана да пасва на полюсите му, понеже тази форма придава най-голямата повдигаща сила. Ще се види, че ако желязото на магнита е меко и чисто, магнитната му сила незабавно ще бъде комуникирана и загубена в съответствие със затварянето и прекъсването на връзката с веригата. Ако, обаче, арматурата е приложена при полюсите, и протичането на потока се спре докато е залепена, тя ще продължи да бъде залепнала с дни и седмици или месеци с голяма сила, дотолкова, че да може да носи една трета или една втора от тежестта, която може да носи, докато потокът протича безспирно. Но ако пазителят веднъж се премахне, почти целият магнетизъм ще изчезне, и магнитът, ако е от добро желязо, няма да може да повдигне дори 30 грама. полярността на магнита ще бъде обърната, разбира се, ако се промени посоката на протичане на потока.
ЕКСП. 34. Малък електро-магнит ще поддържа голямо тегло железни пирони или стружки около полюсите си, които ще паднат, ако протичането на потока спре. Направен е много малък електромагнит, който може да повдигне 470 пъти собственото си тегло.
134. Един електро-магнит, както стоманения магнит, упражнява притегателната си сила през поставени прегради; и феноменът е най-поразителен с гореспоменатия електро-магнит заради голямата му сила. Така, той често ще е в състояние да повдигне арматурата си през стъклена преграда; а когато само няколко дебелини хартия са преградата, ще може да поддържа значително количество допълнителна тежест.
135. Електро-магнит, с три полюса. Той се състои от желязна пръчка, намотана с жица, която е в една посока на половината дължина на пръчката, след което посоката й се обръща и е намотана в другата посока. Ефектът от тази конструкция е, че когато се изгради връзката с батерията, чрез месингови чашки на поставката, двата края на пръчката, с и d, Фиг. 55, стават еднакви полюси, а средата усвоява противоположния на двата еднакви полюса в краищата. Когато се обърне посоката на потока, всички полюси ще бъдат обърнати. Подреждането на полюсите може да се покаже като се прокара магнитна игла по дължината на пръчката, или чрез кабърчета, голяма част от които ще полепнат по краищата и по средата.
136. Комуникиране на магнетизъм към стомана с електромагнит. Интересно е как голямата сила, която има електромагнита, го прави толкова пригоден за индуциране на магнетизъм в стоманата; затова е много удобен за зареждане на постоянни магнити. Къса стоманена пръчка, ако бъде приложена като арматура към полюсите на електро-магнит с U-форма, ще стане силно магнита, като краят й, който е бил в контакт със северния полюс, ще се сдобие, разбира се, с южна полярност. По-дълга пръчка може да се зареди, като се приложи същия принцип, описан в параграф 108.
137. Арматури с U-форма най-лесно се магнетизират като се провлачат от сгъвката в посока рамената по полюсите на електро-магнит с U-форма по такъв начин, че двете половини на U-арматурата да преминат в едно и също време върху полюсите, към които са приложени. Това трябва да се повтори няколко пъти, като не се забравя, че винаги трябва провлачването да е в една и съща посока. Тогава, ако има значителна дебелина, обърнете я в ръката и повторете същия процес с обратното й лице, като прилагате всяка половина към същия полюс като преди. Разбира се, резултатът ще бъде същия, ако стоманената пръчка е неподвижна, а полюсите на електро-магнита се провлачат над нея в правилната посока, тоест, в обратната посока на стрелата от Фиг. 56.
138. Ако искате да премахнете магнетизма на стоманен магнит с U-форма, нужно е просто да обърнете описания процес; тоест, като положите единия полюс на електро-магнита на всеки от полюсите му, да провлачите електро-магнита отгоре му, в посока от рамената към сгъвката, в посока на стрелата от Фиг. 56. По този начин, един стоманен магнит може до такава степен да се разреди, че след това да не е в състояние да повдигне повече от няколко железни стружки. Пръчков магнит също може в голяма степен да бъде лишен от магнетизма си, като над него се провлачи северния полюс на електро-магнит, в посока от южния му полюс към средата, след което електро-магнитът трябва да се вдигне право нагоре; ако тогава южният му полюс се провлачи по същия начин над другия край на стоманената пръчка, ще стане ясно, че е изгубила по-голямата част от магнетизма си. Ако е нужно, този процес може да се повтори няколко пъти. Още по-ефективен начин е да се използват два електро-магнита; приложете северния полюс на единия на края на стоманената пръчка, и южния полюс на другия към другия й край, и провлачете електро-магнитите по стоманената пръчка, докато не се срещнат по средата; след това ги вдигнете право нагоре. Ако стоманената пръчка, на която трябва да се премахне магнетизма, е с малък размер, в горния процес може вместо електро-магнити да се използват стоманени магнити, въпреки че ще има по-малък ефект.