Apocryphal Academy

Автор Тема: Дзен притчи и поучителни разкази  (Прочетена 76205 пъти)

0 Потребители и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #60 -: Февруари 24, 2019, 12:23:22 am »
Единственият начин да успееш

Няколко малки жабчета решили да си организирали надбягване. Целта била да се изкачат на върха на една висока кула. Събрала се голяма тълпа да наблюдава състезанието.

Стартът бил даден и жабчетата започнали да се изкачват... Никой от тълпата обаче не вярвал, че ще успеят да стигнат до върха. Чували се подвиквания:  "Пътят е толкова труден! Никога няма да стигнат върха". Или: "Няма начин да стигнат догоре. Кулата е толкова висока!"

Малките жабчета започнали да се разколебават. Тълпата май била права. Твърде трудно било това предизвикателство за техните мънички крачета. И едно по едно се отказвали...

Имало обаче няколко ентусиасти, които продължавали нагоре. А тълпата продължавала да им подвиква: "Стига вече! Откажете се! Вижте колко е трудно! Не може да успеете!"

Постепенно и тези упорити жабчета се отказали. Само едно не спирало. Продължавало нагоре и нагоре...Стигнало върха и се оказало, че е самичко. Останалите се отказали по пътя.

Тълпата полудяла от възторг! Всички искали да разберат как е постигнало този подвиг! Наобиколили го, когато слязло от кулата, и започнали да му задават въпроси. Оказало се обаче, че жабчето победител е глухо.

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #61 -: Март 05, 2019, 12:16:23 am »
Нарът
Веднъж, докато живеех в сърцето на един нар, аз чух едно от наровите зърна да казва: “Един ден аз ще стана дърво, и вятърът ще свири в клоните ми, и слънцето ще танцува върху листата ми, и аз ще съм силно и красиво през всички сезони”.

Тогава друго зърно заговори и каза: “Когато бях младо зърно като теб, аз също имах такива възгледи; но сега, когато вече мога да преценявам нещата, аз виждам, че надеждите ми са били напразни”.

В този миг проговори трето зърно: “Не виждам в нас нищо, което да предвещава толкова велико бъдеще”.

И четвърто: “Но каква подигравка ще е нашият живот, ако не ни чака нещо по-добро от това, което сме сега!”

И пето: “Защо да спорим за това какво ще станем, след като не знаем дори какво сме?”

И шесто: “Каквото сме, това и ще си останем”.

И седмо: “Аз знам как ще се извърши всичко, но не мога да го изразя с думи”.

Тогава заговори осмо – и девето – и десето – и още много други – докато не заговориха всички и аз не можех да разбера нищо поради голямата врява.

И затова се преместих още същия ден в сърцето на една дюля, където зърната са малко и почти винаги мълчат.

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #62 -: Юни 02, 2019, 07:51:27 pm »
Мълчанието е ...

Мълчанието е знак за съгласие.

Мълчанието е знак на съгласие на несъгласните. (Г. Малкин)

Мълчанието е злато.

Мълчанието е верен приятел, който никога няма да ти измени. (Конфуций)

Мълчанието е отговорът на глупака. (Унсур ал Маали)

Мълчанието е най-съвършеният начин да изразиш презрение. (Джордж Бърнард Шоу)

Мълчанието е дълбоко като Вечност; разговорите - дребни  като Времето. (Томас Карлайл)

Мълчанието е най-великото от човешките страдания, светиите никога не са мълчали. (Блез Паскал)

Мълчанието е един от най-трудно опровержимите аргументи. (Джош Билингс)

Мълчанието е великото изкуство на водене на разговор. (Уилям Хазлит)

Мълчанието е стил мъдрост. (Ф. Бейкън)

Мълчанието е фигура на речта, не изискваща отговор, кратка, студена и ужасно сурова. (Т. Паткър)

Mълчанието е убежище на простата душа, изпитваща цялата дълбочина на човешката скръб. (Виктор Юго)

 :)

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #63 -: Юни 25, 2019, 11:05:37 pm »
УЧИТЕЛЯТ И ДЪЖДЪТ

 
Веднъж при учителя дошъл един човек и му се оплакал: - Аз не мога да усетя дъжда.

 Учителят му отговорил: - Забрави третата дума и ела другата седмица.

 След седмица човекът се върнал и казал: - Аз не усещам дъжда.

- Остави при мен третата дума и ела след месец.

 След месец човекът дошъл и казал: - Аз не съм дъжд.

 - Е, сега можеш да оставиш настрана втората дума и да идеш под дъжда. Ако искаш, ела при мен догодина.

 След година при него дошъл дъждът.

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #64 -: Юли 13, 2019, 09:26:03 pm »
Притча за постоянството

Веднъж един мъдрец завел учениците си на едно поле, където вече няколко месеца земеделец безуспешно се мъчел да изкопае кладенец.

Учениците не разбирали какъв е смисълът да ходят там. Но учителят настоял, защото смятал, че иначе не биха разбрали това, което иска да им обясни.

Оказало се, че земеделецът върши следното: започва да копае на едно място и като не намери вода до определена дълбочина, се премества десет крачки встрани и започва нова дупка. Вече бил изровил осем ями и копаел деветата. Така опропастил цялото поле.

-Не правете като него - казал мъдрецът на учениците си. - Ако той беше използвал цялата си енергия да копае на едно място, отдавна вече щеше да е изкарал вода, колкото и дълбоко да е тя.

gesh78

  • Newbie
  • *
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #65 -: Март 24, 2020, 07:37:39 pm »
Колко струва преминаването на реката
[/size]


Буда и неговите ученици стояли пред една река и чакали лодкаря. В това време се появил йогин и няколко пъти минал по водата, а после патетично се обърнал към Буда:
 - А ти, Просветени, можеш ли да направиш това?
Буда попитал:
 - Колко години си загубил, за да постигнеш това?
 - Почти целият си живот, подлагах се на сурова аскеза и лишения.
Докато те говорили, дошъл и лодкарят и Буда се обърнал към него:
 Колко струва преминаването на реката?
 - Три гроша - казал човека.
 - Виждаш ли,- казал Буда на йогина.
- Ето толкова струва целият ти живот...


От: "Най-известните притчи за Буда"


Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #66 -: Октомври 20, 2020, 09:00:05 pm »
Кокошката пътешественица

Дошла есента и лястовичките започнали да се приготвят за дългия път на юг. Радостно чуруликали и само чакали северния вятър, за да се отправят на път. Любопитната кокошка се заслушала в тяхната глъч и решила, че е много вълнуващо и интересно да отидеш на юг, в далечните топли страни."А защо пък да не тръгна с тях?" – казала си кокошката и също се застягала за пътешествие.На другия ден лястовичките се събрали, издигнали се в небето и се отправили на дългото пътешествие. Кокошката на свой ред също се опитала да полети, но само подскочила, запърхала с крила и прескочила оградата на курника. После, продължавайки да "лети", прескочила и оградата на двора и също се отправила в посоката, в която полетели лястовичките.Тичала кокошката, подскачала, размахвала крила и успяла да пресече дори селския път. Накрая стигнала до съседната градина. Повъртяла се там, поразгледала и решила да се прибира.На другия ден се върнала в птичия двор и разказала на всички как е летяла на юг, колко нови и интересни неща е видяла, в какви красиви непознати земи е била… Видяла овощна градина с дървета каквито никога не била виждала, запознала се с други птици, а даже срещнала и градинаря… Толкова вълнуващо било на юг! Разказвала ли разказвала пътешественицата…– Ех, че интересно! Колко смела птица си ти! – бръмчал птичият двор и всички тайничко ѝ завиждали.Минала зимата, дошла пролетта. И лястовичето ято се върнало от юг. Лястовичките започнали да разказват за морето, за топлите южни земи. Но никой от птичия двор не се заинтригувал от техния разказ.– Нашата кокошка вече всичко ни разказа – казвали всички в един глас. – Тя отдавна се върна оттам, тя знае всичко!И така кокошката била призната от всички за експерт по южните страни.

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #67 -: Ноември 06, 2020, 10:10:09 pm »

Свободата започва с разбирането, че вие не сте мислещият.
В момента, в който започнете да наблюдавате мислещия, се активира по-високо ниво на съзнание.
Започвате да осъзнавате, че отвъд мисълта има обширно царство от интелект, че мисълта е само мъничка част от него.
Осъзнавате също, че истински важните неща - красотата, любовта, творчеството, радостта, вътрешният мир - се раждат отвъд ума.
Започвате да се пробуждате.

Е.ТОЛЕ


Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #68 -: Март 20, 2021, 07:24:15 pm »
Попитали един дзен майстор: В какво се състои тайната на успеха?
-Две думи - отвърнал той – правилни решения.
-Коя е тайната за вземането на правилните решения? – попитали го отновo.
- Една дума – усмихнал се стареца – опитът.
-А къде е тайната на добиването на този опит?
-Две думи – въздъхнал дълбоко майсторът-неправилните решения!


Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #69 -: Юни 11, 2021, 11:45:29 pm »
Учителят казал: „Съдбата на един човек не е толкова проста, колкото изглежда. Съвсем не е така. Тя може дори да доведе до някакво опасно действие. Когато ние искаме нещо, ние влагаме в желанието част от мощна енергия и повече не сме в състояние да скрием от себе си истинския смисъл на своя живот. Когато ние искаме нещо, правим избор и плащаме цената. За да се следва мечтата, също трябва да се плати цената. Това може да изисква от нас да изоставим старите си навици, това може да ни създаде проблеми и да ни донесе разочарование. Но независимо от това колко е висока цената, тя никога не е толкова висока, колкото е онази, която плащаме за това, че не можем да живеем личната си съдба. Затова когато веднъж се обърнем назад и видим всичко, което сме направили, и чуем собственото ни сърце да казва: «Напразно изживях живота си». Повярвайте ми, че това е възможно най-лошата фраза, която вие някога можете да чуете“.

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #70 -: Юни 23, 2021, 11:31:08 pm »
Историята за магарето и тигъра

Магарето казало на тигъра: - Тревата е синя .
Тигърът отговорил:- Не, тревата е зелена .
Дискусията се разгорещила и двамата решили да предадат въпроса на арбитраж и за това се обърнали към лъва, краля на джунглата.
Преди да стигнат до поляната в гората, където лъвът седял на трона си, магарето започнало да крещи:- Ваше Величество, вярно ли е, че тревата е синя?
Лъвът отговорил:- Вярно, тревата е синя.
Магарето се втурнало напред и продължило: - Тигърът не е съгласен с мен и ми противоречи и ме дразни, моля да го накажете !
Кралят заявил:- Тигърът ще бъде наказан с 5 години мълчание .
Магарето скочило от радост и продължило пътя си, доволно и повтаряйки:- Тревата е синя...тревата е синя...
Тигърът приел наказанието си, но отново попитал лъва:-  Ваше Величество, защо ме наказахте, все пак тревата е зелена?
Лъвът отговорил:- Всъщност тревата е зелена .
Тигърът попитал:- Защо тогава ме наказвате?
Лъвът отговорил:-  Това няма нищо общо с въпроса дали тревата е синя или зелена. Наказанието е, защото не е възможно смело, интелигентно създание като теб да губи време в спор с магаре, а на всичкото отгоре да дойде и да ме притесни с този въпрос ."

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #71 -: Юли 05, 2021, 12:19:26 am »
Пътя към баланса

Веднъж двама дзен-наставници се срещнали в градината и решили да споделят един с друг мъдростта си. След като седнали, единият разказал следната случка:

-Оня ден минавах покрай пазара и видях търговец на скъпоценности. На едното блюдо на везната беше сложил злато, а на другото – чугун, и ги уравновесяваше. Наблюдавах го и виждах баланса на Вселената.

Другият се усмихнал и казал:

-Балансът не е сплав от чугун и злато, или добро и лошо. Балансът е равновесието между вътрешното и външното. Преди три дни например, видях как един монах медитира, наблюдавайки чаша вода. И си спомних как в самото начало на обучението си осъзнах, че чашата е наполовина пълна, но в същото време е наполовина празна. И именно в това е хармонията и красотата на света.

-А аз винаги съм мислел, че чашата е твърде голяма – отвърнал първият майстор.

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #72 -: Септември 30, 2021, 07:24:09 pm »
Притча за глупака

Един ден ученик отишъл при своя мъдър учител и го попитал: – Учителю, по какво един умен човек се различава от глупака?

Била тиха и слънчева утрин, в която мъдрецът отпивал от своя зелен чай размишлявайки за същността на вечността. Въпреки това в името на своя ученик, той оставил цялото това блаженство и го повел към планината, без да му дава отговор на въпроса.

Спрели в подножието на планината, а учителят му казал да качи всички големи камъни до върха. При залез слънце ученикът бил много уморен от тежката задача на своя учител. Въпреки това бил горд със себе си, защото успял да свърши всичката работа.

Тогава попитал мъдреца:

– Учителю, сега мога ли да разбера отговора на своя въпрос?

– Не! – отвърнал мъдрецът.

– И защо бе необходимо да нося всички тези камъни? – попитал ученикът.

– Умният човек би задал този въпрос преди да започне да ги носи! – отговорил учителят.







Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #73 -: Октомври 03, 2021, 07:26:00 pm »
Животът е сега…

Виетнамския будистки монах и философ, Тич Нан Хан, пише за насладата от пиенето на чаша чай. Трябва да си напълно буден за настоящия момент, за да се наслаждаваш на чая. Само в осъзнаването на настоящето, твоите ръце чувстват топлината на чашата. Само в настоящето ти можеш да усетиш аромата, да вкусиш сладостта, да оцениш деликатността. Ако размишляваш за миналото или се безпокоиш за бъдещето, ти ще изпуснеш напълно радостта от пиенето на чаша чай. Ти ще погледнеш в надолу към чашата, и чаят ще е изчезнал.

Веско

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Re: Дзен притчи и поучителни разкази
« Отговор #74 -: Февруари 16, 2022, 11:04:47 pm »
Житните зрънца

Имало едно време един земеделец. Той притежавал огромна житна нива. Простирала се дорде взор стигал. Дошло време за жътва. Ожънали нивата и прибрали житото в хамбара.

Благодатна била реколтата, много били зрънцата жито. Всяко житце се надявало, според разбиранията си, да свърши добре. Най-голяма част от житцата се озовали при хлебопроизводителите. Изпекли ги и умрели. Друга част отишли за фураж на животните и станали на тор, а трети пък отишли на фючърсния пазар и станали обект на покупко-продажба. Четвърти се развалили още в хамбара. Имало обаче и една друга група зрънца...

Един ден дошло едно момче при земеделеца и поискало да купи торбичка житце. Продал му Човекът житото и го изпратил. Били тези, Петите.
Прибрало се момчето вкъщи и започнало с любов и внимание да покълва житните зрънца. Те щели да Бъдат.

Както им сменяло момчето водата един ден обаче, при отцеждането няколко житни зрънца се катурнали от бента, който образувал ръката на детето, паднали и се изгубили във водопровода...

Тагове към темата: школи култура философия