Apocryphal Academy

Автор Тема: Филми - резюмета и анализи  (Прочетена 2735 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Shenlong

• Newbie
  • *
    • Профил
Re: Филми - резюмета и анализи
« Отговор #60 -: Януари 09, 2020, 03:39:15 pm »
Glasberg доста интересни неща си постнала и наистина в много от тях има прилики. Но моя прочит на нещата е друг: какво разбира мравката от Вселената, та какво разбира човека от 1 мил. различни Вселени и нещо по необятно от нашата Вселена (да визуализирам - ).

Какво искам да кажа - човешкия мозък няма капацитета да разбере всичко това и затова си създаваме религии, наука за да си обясним Света, но всичко може да е много по различно - както за мравката да живее на Земята примерно. Много ми е интересно да разбера какво пише за Света във мравчените форуми :о)

Ето ти един пример - колко време ще отнеме на една мравка да обиколи Земята пешком - 1 милион години - човешки..2 милиона,  може да се изчисли сигурно (ако мравката се движи с 1 мм за секунда, примерно - колко и трябва да измине: ~ 40 мил км са 4e+13 - 40,000,000,000,000 секунди грубо 1 268 392 човешки години). Това са човешки години, а за мравчените стандарти това може да са милиарди години. Обаче мравката случайно влиза в кашон (пещера, дупка) който се транспортира със самолет и успява да пропътува това растояние много по бързо - за седмица примерно - та дали мравката е пътувала 1 мил човешки години напред във времето...??

Glasberg

• High Priority Members Plus
  • Jr. Member
    • Профил
« Отговор #61 -: Януари 11, 2020, 10:37:10 am »
Какво искам да кажа - човешкия мозък няма капацитета да разбере всичко това и затова си създаваме религии, наука за да си обясним Света, но всичко може да е много по различно - както за мравката да живее на Земята примерно. Много ми е интересно да разбера какво пише за Света във мравчените форуми :о)

Това всичкото са концепциите в ДарК на самите сценаристи. Те ползват философията на Ницше за Вечното повторение, т.е. невъзможността за промяна на миналото, дори да можеш да пътуваш във времето, т.е. за предопределеността, за съдбата.

Мене лично, идеята за Вечното повторение ме ужасява. Надявам се, че не е вярно това нещо.

Относно религиите ... Те служат не само за обяснение за света, но и за въвеждане на ред в хаоса. Хаосът е непоносим за душата/психиката на човека.

Иначе съм напълно съгласна с теб, че ние нямаме капацитет да разберем Вселената.
« Последна редакция: Януари 11, 2020, 10:42:17 am от Glasberg »

λ

• Administrator
  • Sr. Member
    • Профил
« Отговор #62 -: Януари 11, 2020, 11:21:26 am »
Какво искам да кажа - човешкия мозък няма капацитета да разбере всичко това и затова си създаваме религии, наука за да си обясним Света, но всичко може да е много по различно...

Иначе съм напълно съгласна с теб, че ние нямаме капацитет да разберем Вселената.

Осъзнавам, че темата обсъжда произведения на изкуството и няма претенции да изправя научни въпроси :P... но исках само да вметна, че това (за "капацитета на мозъка" или с други думи на ума) наистина е ключов момент.

Това е достигнатото дъно в много въпроси. Например, на църковния събор в Римини (около 359г), по-точно на втората среща в Нице (Устодицо), Тракия, се е взело решението за съгласие върху християнската догма, но е било и решено и вече да не се говори и спори за природата и същността на Христос, защото това не можело да се разбере от простосмъртните, а само водело до объркване.

Така че, рано или късно трябва да се приеме съществуването на максимален предел на спекулациите :P Какъвто навярно е и казусът за промяната на миналото. (Това по същество означава, да се промени истината, защото миналото - това, което се е случило - и истината са схващания, които съвпадат по смисъл.)
« Последна редакция: Януари 11, 2020, 11:23:48 am от λ »

λ

• Administrator
  • Sr. Member
    • Профил
« Отговор #63 -: Януари 12, 2020, 05:57:53 pm »

THE BIG SHORT
Големият срив

Резюме : Филмът разглежда живота на няколко души, които предусещат наближаващата световна финансова криза от 2008 година преди всички останали и инвестират парите си във финансови инструменти, които биха им донесли големи печалби, ако финансовата криза стане реалност.

Има го в замунда и на всякакви места, дори безплатно в нета. Бих сравнил филма с втората част на Цайтгайст, където се обяснява монетарната система :) По истинския случай, който някои от нас помнят. Аз през 2007ма тъко завършвах гимназията и постъпвах на работа за първи път.

Участват много големи актьори също :)

Моето резюме би представлявало просто цитат от "Краят на злото" (публикувана през 2005г) (първата книга в Библиотеката ни):

Глава 7

Икономика

Икономиката е изучаването на занаята на труда. Принципите на парите са специфични, и както с всички истини, са прости и лесни за разбиране. Правителствените институции са създали изкуствени идеи, като например служител, корпорация и долар, за да могат да контролират труда ви. Тяхната цел е да ви объркат и да превърнат парите в нещо сложно, за да могат по-лесно да ви ги отнемат.

Glasberg

• Jr. Member
    • Профил
« Отговор #64 -: Януари 13, 2020, 02:39:19 pm »

За феновете на сериала Игра на тронове, искам да отбележа, че дЕдо Мартин призна, че прототип на Белите Бродници са Aos Sí, за които сме писали на български ТУК.

Челите книгите (аз съм огромен фен на Мартин) ще открият повече прилики (свръхестествена раса, изящни и красиви).

« Последна редакция: Януари 13, 2020, 02:44:41 pm от Glasberg »

Glasberg

• Jr. Member
    • Профил
« Отговор #65 -: Януари 16, 2020, 01:19:06 am »

Който иска да чете Игра на Тронове (Песен за огън и лед), има ги в читанка:

Песен за огън и лед

Който има затруднение да си ги свали в pdf формат, да ми пише на личен.

Shenlong

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #66 -: Януари 24, 2020, 04:54:01 pm »
Фриндж също не е лош: https://www.imdb.com/title/tt1119644/
И един малко непопулиарен такъв ФлашФорвард: https://en.wikipedia.org/wiki/FlashForward

Тагове към темата: